Hurikány a tornáda

Tornádo je ničivý vzdušný vír, ktorý vyrastá z oblaku a v podobe chobota sa dotýka zemského povrchu. Chobot býva hrubý rádovo od niekoľko metrov až do stoviek metrov. Väčšinou je dobre rozoznateľný od okolia. V jeho vnútri dochádza k zrážaniu vodnej pary a tým k vzniku akéhosi oblaku v tvare daného víru. Tornádo je nebezpečné kvôli prudkému vetru. Silné prúdenie vetra je schopné zrovnávať so zemou domy, ničiť lesné porasty a strhávať stožiare s káblami. Každoročne si tornáda vyžadujú desiatky obetí na životoch a to predovšetkým na stredozápade USA. Tornáda sa vyskytujú najmä na jar resp. na prechode medzi jarou a letom a druhý - nižší vrchol - zaznamenávajú počas jesene.

Druhy tornád:

  • Vzdušné tornádo (najčastejšie "guľovité" tornádo)

  • Prašný diabol – Nie je to tornádo v pravom zmysle slova. Vyskytuje sa v suchých oblastiach väčšinou popoludní nad prehriatym povrchom zeme. Objavuje sa aj na Marse. Jeden takýto prašný diabol trvá len pol hodiny, no keď sa rozpadne, za ním vyrastie druhý. A tak to môže trvať dlho. Je vysoký 30 – 1000 metrov. Prašný diabol vzniká pri zemskom povrchu a až potom sa šíri nahor - nejde tu o zostop víru zhora nadol ako v prípade klasického tornáda.

  • Vodná smršť - vodné tornádo, ktoré vzniká presne tak ako obyčajné tornádo, no keď sa dostane nad vodu, namiesto pozemských trosiek metá okolo seba vodu s ktorou sa dostáva do kontaktu.

 

Hurikán je lokálny názov tropického cyklónu v Karibskom mori a na juhovýchodnom pobreží USA. Vyskytuje sa najčastejšie od júna do novembra. V strede hurikánu je tzv. „oko hurikánu“ - miesto pokoja.Zvyčajne má priemer od 20 do 60 km. Veľa ľudí zahynulo počas hurikánu tak, že sa skryli a prežili prvú časť hurikánu. No keď vyšli von, druhá časť hurikánu ich zabila. Je to vlastne os, okolo ktorej sa točia všetky vetry. Každý hurikán v Atlantiku dostane meno podľa hurikánového centra na Floride. Každých šesť rokov sa pripravuje zoznam mien. Na siedmy rok sa čerpá z prvého zoznamu. Striedajú sa chlapčenské a dievčenské mená. Keď je nejaký naozaj ničivý hurikán, jeho meno sa zo zoznamu vyčiarkne. Príkladom takého hurikánu bol aj hurikán Andrew, ktorý napáchal škody za takmer 25 miliárd amerických dolárov. 

 

V prípade, že považujete niektoré informácie alebo oznámenia za skutočne dôležité, môžete ich v texte zvýrazniť napríklad takto.